Czujniki ugięcia – deflektometry
Czujnik ugięcia model 3540
- Klasa dokładności (dla zakresu 1, 4, 6 mm): : 1 wg. ISO 9513, A wg. ASTM E2309, B2 wg. ASTM E83 (zakładając bazę 50 mm dla D790 i D6272)
- Klasa dokładności (dla zakresu 12, 25, 50 mm): 2 wg. ISO 9513, B wg. ASTM E2309, C wg. ASTM E83 (zakładając bazę 50 mm dla D790 i D6272)
Seria 3540 to czujniki o bardzo szerokim zakresie zastosowań m. in. do pomiaru odkształceń w trzy- i czteropunktowych testach zginania, testach ściskania i różnorodnych testach odkształceń. Za jego pomocą mogą być badane nie tylko odkształcenia próbek materiałów, ale także całych elementów konstrukcyjnych.
Moduł pomiarowy czujnika oparty jest na tradycyjnym mostku tensometrycznym. Urządzenia te są dzięki temu zgodne z wieloma systemami elektronicznymi przeznaczonymi do pomiarów odkształceń. Pomiar polega na przestawieniu do odkształcanego elementu końcówki ramienia czujnika. Kierunek ruchu ramienia powinien odpowiadać oczekiwanemu kierunkowi odkształcenia w czasie próby. Sam czujnik mocowany jest na statywie z podstawą magnetyczna. Rozwiązanie to zapewnia wygodne umieszczenie ramienia czujnika przy badanym elemencie i jednocześnie trwałe mocowanie statywu do np. podstawy maszyny wytrzymałościowej. Statyw z podstawą magnetyczną może być stosowany w badaniach prowadzonych w niskiej lub pokojowej temperaturze. Sposób mocowania czujnika w przypadku testów w wyższych temperaturach należy przygotowywać indywidualnie indywidualnie w zależności o typu danego stanowiska.
Wszystkie modele 3540 są wyposażone w sprężynowe ramię, które może się uwolnić w przypadku nadmiernego przemieszczenia, chroniąc wskaźnik czujnik przed uszkodzeniem. Samo ramię pomiarowe wywiera niewielką naciska na próbkę. Wynika on z działania sprężyny dociskowej. Siła ta dobrana jest tak, aby umożliwić dynamiczne cykliczne badanie i jednocześnie aby jej wpływ na próbkę był pomijalny dla wyników testu. Różnica długości ramienia wpływa na wynik. Z tego powodu model 3540 jest wyposażony w mechaniczny ogranicznik umożliwiający powtarzalne umieszczenie ramienia w sytuacjach, gdy zostanie ono awaryjnie odłączone. Czujniki są standardowo wyposażone w ramię ustawione do pomiaru ugięć skierowanych w dół, gdy są zorientowane w pozycji pionowej. Można je także stosować „do góry nogami” lub w dowolnej orientacji. Dostępne są konfiguracje ze sprężyną ramienia obciążoną w dół.
Karta produktu 3540 PDF ZAPYTAJ O OFERTĘ – ODP. W 24H
Ekstensometry specjalistyczne
Cztery rodzaje urządzeń dedykowanych specjalnie do wybranych rodzajów badań
Ekstensometr do badania śrub i sworzni model 3565
Ekstensometr dedykowany do wykonywania testów obciążenia próbnego sworzni i śrub oraz podobnych elementów, głównie do realizacji pomiarów plastyczności.
Karta produktu 3565 PDF ZAPYTAJ O OFERTĘ – ODP. W 24H
Ekstensometr do badania zespołów prętów zbrojeniowych model 3567
Ekstensometr do pomiaru wydłużenia zespołów prętów zbrojeniowych, łączników i tulei. Stosowany do prób rozciągania pojedynczych i cyklicznych.
Karta produktu 3567 PDF ZAPYTAJ O OFERTĘ – ODP. W 24H
Ekstensometr do badania spoiw w próbie ścinania wg. normy ASTM D5656 model 4013
Urządzenie zaprojektowane do prowadzenia badań zgodnie z normą ASTM D5656, w celu określenia naprężeń i odkształceń spoiw w próbie ścinania. Ekstensometr posiada opracowany specjalnie przez Epsilon na potrzeby procedury badania oraz normy, system mocowania do próbki.
Karta produktu 4013 PDF ZAPYTAJ O OFERTĘ – ODP. W 24H
Ekstensometr do badania materiałów wielowarstwowych w próbie ścinania model 3421
Urządzenie do pomiaru wytrzymałości na ścinanie rdzeni „plastrów” w materiałach wielowarstwowych metalowych lub wykonanych z tworzyw sztucznych. Prosta konstrukcja mocowania zapewnia powtarzalne wyniki testów.