Współpraca ekstensometru z maszyną wytrzymałościową lub układem akwizycji danych wynika z charakterystycznej konstrukcji tych czujników. Ekstensometry tensometryczne Epsilon zbudowane są na bazie pełnego mostku pomiarowego Wheatstone’a. Zasilany jest on napięciem wzbudzenia o wartości zwykle od 5 do 10 VDC. Sygnał wyjściowy ekstensometru jest proporcjonalny do napięcia zasilającego mostek. Z tego powodu skalibrowany sygnał wyjściowy z ekstensometru jest często określany jako wartość mV/V. W skrócie: ekstensometr dla napięcia wzbudzenia 10V i czułości 2,345 mV/V osiągnie w pełnym zakresie pomiarowym wartość sygnału wyjściowego 23,450 mV. Dane dotyczące napięcia odpowiadającego pełnemu zakresowi pomiarowemu ekstensometru są dostarczane przez Epsilon na świadectwie kalibracji (Test Certificate) danego czujnika. Dokument ten zawiera również informacje o parametrach ekstensometru po wpięciu rezystora (shunt) do kalibracji dwupunktowej.

Wszystkie czujniki tensometryczne, także ekstensometry muszą być podłączone do zewnętrznej elektroniki zapewniającej odczyt danych. System elektroniczny dostarcza także napięcie wzbudzenia mostka i zwykle wzmacnia sygnał wyjściowy czujnika do wysokiego poziomu napięcia stałego. To wynikowe napięcie jest wykorzystywane do odczytu mierzonych wartości oraz np. do sterowania maszyną wytrzymałościową. W dalszej kolejności kontrolery maszyny lub inne systemy akwizycji danych przekształcają wartość napięcia wyjściowego mostka na inżynierskie jednostki odkształcenia. Większość systemów na bazie uzyskanych danych może prezentować liczbowe lub graficzne zależności naprężenie / odkształcenie.
W celu poprawnej współpracy z maszyną wytrzymałościową, ekstensometr podłączany po raz pierwszy musi zostać skalibrowany z jej elektroniką. Zapewni to poprawne odczyty danych. W zależności od systemu realizuje się to kilkoma sposobami, a sam proces jest bardzo prosty. Szczegóły znajdują się w instrukcji dołączanej do każdego ekstensometru. Można np. skorzystać z rezystora do kalibracji dwupunktowej (shunt). Większość ekstensometrów Epsilon standardowo ma zainstalowane odpowiednie gniazdo i jest dostarczana z takim rezystorem.

Ekstensometry Epsilon mogą zostać podłączane w prosty sposób do większości typów najpopularniejszych kontrolerów maszyn np. Instron, MTS, Shimadzu, Zwick, Galdabini lub zewnętrznych układów np. HBM – Hottinger Baldwin Messtechnik. Jeżeli kontroler maszyny ma skonfigurowany kanał do obsługi czujników tensometrycznych, Epsilon jest w stanie dostarczyć ekstenometr z odpowiednim złączem do bezpośredniego jego podłączenia. Dodatkowo dla rozwiązań takich jak np. Instron lub Shimadzu w złączu do maszyny zapisywane są od razu cechy metrologiczne danego ekstensometru do jego natychmiastowej kalibracji z maszyną.

W przypadku zewnętrznych systemów akwizycji danych może być wymagany dodatkowy układ kondycjonowania sygnału z ekstensometrów. Powinien on jednocześnie zapewnić napięcie wzbudzenia mostka ekstensometru. Często jest to standardowa część takiego systemu. Dla układów, które wymagają sygnału wejściowego 0-10V lub do użytku z rejestratorami wykresów lub ploterami X-Y, Epsilon oferuje opcjonalne moduły do przetwarzania sygnału z ekstensometru. W starszych maszynach wytrzymałościowych oraz niestandardowych stanowiskach badawczych może byś użyty opcjonalny interfejs DSCUSB. Zapewnia on zasilenie mostka ekstensometru i akwizycję danych na komputerze PC. Zamawiając ekstensometr razem z przetwornikiem użytkownik otrzymuje świadectwo wzorcowana od razu dla całego zestawu. Dodatkowo w moduł DSCUSB wpisane zostają indywidualne cechy metrologiczne ekstensometru z którym ma współpracować.

Powrót do Informacje i wsparcie techniczne