Ekstensometry odkształceń poprzecznych i średnicy standardowe
Dwa rodzaje ekstensometrów do pomiarów odkształceń poprzecznych, spełniające niemal wszystkie wymagania stawiane w normach. Dostępne w opcjach temperatury pracy od -270 do +200 °C. Przygotowane do pracy na jednej próbce z ekstensometrami osiowymi, dedykowane do wyznaczania np. współczynników anizotropii R. W budowie obu typów ekstensometrów wykorzystuje się mostki tensometryczne bardzo wysokiej dokładności.
Ekstensometr poprzeczny standardowy model 3575
- Zastosowania do badań wg. norm: ASTM E132, ASTM E517
Ekstensometry serii 3575 zaprojektowane są do wszechstronnego pomiaru odkształceń poprzecznych lub zmian średnicy próbek obciążonych osiowo. Są przystosowane do użytku jednocześnie z ekstensometrami osiowymi serii 3542.
Dzięki specjalnej konstrukcji ekstensometr poprzeczny model 3575 po zamocowaniu podpiera się na testowanej próbce. Jest on utrzymywane na miejscu za pomocą integralnej sprężyny, która ustala zaokrąglone powierzchnie styku mocowań. W ten sposób ekstensometr stabilnie utrzymuje swoją pozycję na próbce bez naruszania jej powierzchni i wpływu na wynik pomiaru. Ekstensometry serii 3757 mogą być mocowane na próbkach o szerokości lub średnicy do 25 mm. Bardzo często są one używane jednocześnie z ekstensometrami osiowymi Epsilon. Wynik pracy takiego układu umożliwia realizację miedzy innymi:
- pomiaru współczynnika Poissona zgodnie z normą ASTM E132
- pomiarów poprzecznych materiałów anizotropowych np. kompozytów
- badania wartości współczynnika anizotropii R zgodnie z normą ASTM E517
Karta produktu 3575 PDF ZAPYTAJ O OFERTĘ – ODP. W 24H
Ekstensometr poprzeczny miniaturowy model 3475
- Zastosowania do badań wg. normy: ASTM E132
Miniaturowe ekstensometry serii 3475 przeznaczone są do ogólnych pomiarów odkształceń poprzecznych lub zmiany średnicy małych lub cienkich próbek. Mogą być one używane jednocześnie z miniaturowymi osiowymi ekstensometrami serii 3442 lub standardowymi osiowymi ekstensometrami serii 3542.
Te bardzo lekkie ekstensometry mocowane samonośnie na próbce testowej. Są używane do pomiaru odkształceń poprzecznych lub średnicowych. Używane jednocześnie z ekstensometrem osiowym Epsilon – podobnie jak większy model 3575 – nadają się do pomiaru współczynnika Poissona lub wyznaczania właściwości materiałów anizotropowych i kompozytów.
System mocowania na próbce za pomocą integralnej sprężyny jest podobnej konstrukcji jak w model 3575. Ekstensometry serii 3475 mogą być mocowane na próbkach o szerokości lub średnicy do 25 mm. Czujnik ten ma grubość ramienia wynoszącą zaledwie 3,81 mm, będzie działał jednocześnie z dowolnym ekstensometrem osiowym o wystarczającym prześwicie między ramionami. Jednak nie wszystkie wersje miniaturowego osiowego ekstensometru Epsilon model 3442 spełniają taki warunek. Powierzchnia styku mocowania ekstensometru z próbką jest na tyle duża, że nie wpływa na zachowanie się materiału w tym miejscu w czasie pomiaru. Solidna konstrukcja oraz dodatni i ujemny zakres pomiarowy sprawiają, że ekstensometr ten bardzo dobrze sprawdza się w testach cyklicznych.
Karta produktu 3475 PDF ZAPYTAJ O OFERTĘ – ODP. W 24H
Ekstensometry odkształceń poprzecznych i średnicy wysokotemperaturowe
Ekstensometr odkształceń poprzecznych i średnicy, temp. pracy do 1000 °C model 3580
- Zastosowania do badań wg. normy: ASTM E132
Model Ekstensometru 3580 jest przeznaczony do pomiaru odkształceń poprzecznych i zmiany średnicy próbek umieszczanych w piecach lub podgrzewanych indukcyjnie do temperatury 1000 °C. Najczęściej badane materiały przy użyciu tego typu ekstensometru to metale, kompozyty i ceramika. Elementem ekstensometru będącym w kontakcie z nagrzaną próbką są pręty kwarcowe. W układzie testowym z piecem ekstensometr jest najczęściej mocowany do jego obudowy, np. bezpośrednio do bocznego wycięcia. W takim przypadku rekomendowane jest użycie chłodzenia cieczą modułu pomiarowego ekstensometru. Czujnik standardowo ma taką możliwość, należy podłączyć opcjonalny chiller np. Epsilon EPS170.
Przy ogrzewaniu indukcyjnym próbki czujnik można używać bez chłodzenia cieczą. Ekstensometr jest wtedy mocowany na indywidualnie zaprojektowanym statywie przytwierdzanym do kolumny lub podstawy maszyny wytrzymałościowej. Statyw montażowy można wykorzystać także, jeżeli niemożliwy jest montaż ekstensometru do obudowy pieca.
Moduł pomiarowy ekstensometru jest zbudowany z tradycyjnego mostka tensometrycznego. Podłączenie do kontrolera maszyny wytrzymałościowej przebiega więc analogicznie jak w przypadku innych standardowych ekstensometrów Epsilon.