Ekstensometry osiowe standardowe
Sześć podstawowych typów ekstensometrów osiowych stosowanych w testach rozciągania, zrywania, ściskania oraz do prowadzenia badań cyklicznych i testach pełzania.
- Szeroki wybór parametrów: baz pomiarowych i zakresów pomiarowych
- Zakres temperatur pracy od -270 do +200 °C
- Możliwość modyfikacji konfiguracji za pomocą dostępnych akcesoriów do zmiany baz pomiarowych lub metod mocowania na próbkach
Ekstensometr osiowy standardowy model 3542
- Zastosowania do badań wg. norm: ISO: 6892-1, 527-2, 527-4, 527-5, 10113, ASTM: E8, E9, D3039, D638, A370, D3552, E517, E646
- Klasa dokładności: 0,5 wg. ISO 9513, B-1 dla bazy pomiarowej ≥20 mm, B-2 dla bazy pomiarowej <20 mm wg. ASTM E83
Model 3542 to ekstensometry ogólnego zastosowania do wyznaczania odkształceń liniowych w próbach wytrzymałościowych rozciągania, ściskania oraz w testach cyklicznych. Czujniki dostępne są z bazami pomiarowymi w przedziale od 20 do 80 mm oraz zakresami pomiarowymi od 5% do 100% odkształcenia próbki.
Ekstensometry typu 3542 są przeznaczone do testowania szerokiej gamy materiałów m.in. metali, tworzyw sztucznych, kompozytów i ceramiki. Wszystkie czujniki tej grupy umożliwiają pomiar naprężenia w testach zarówno rozciągania jak i ściskania. Zastosowana konstrukcja ze zdublowanym systemem zabezpieczeń mechanicznych sprawia, że urządzenia są wytrzymałe i niewrażliwe na wibracje oraz mogą pracować we względnie wyższych częstotliwościach testów cyklicznych. Szybkie i łatwe zamontowanie ekstensometru na próbce testowej jedną ręką umożliwia specjalny system, opracowany w Epsilon dla tej grupy produktów tzw. „quick attach kit”. System ten można zdemontować w razie potrzeby badania próbek o większych, niestandardowych przekrojach. W takiej sytuacji ekstensometr można mocować na próbce za pomocą dostarczonych sprężyn lub elementów gumowych.
W przypadku potrzeby badania próbek ekstensometrem z bazą pomiarową mniejszą niż 20 mm (0,8 cala) rekomendowane jest użycie bardziej kompaktowego modelu 3442. Dla baz pomiarowych o długości 100 mm lub większej zalecany jest model 3542L.
Karta produktu 3542 PDF ZAPYTAJ O OFERTĘ – ODP. W 24H
Ekstensometr osiowy miniaturowy model 3442
- Klasa dokładności: 0,5 wg. ISO 9513, B-1 dla bazy pomiarowej ≥6 mm, B-2 dla bazy pomiarowej <6 mm wg. ASTM E83
Ekstensometry typu 3442 charakteryzują się małymi wymiarami zewnętrznymi i bardzo niską wagą. Są odpowiednie do badania małych i delikatnych próbek. Jednocześnie są wystarczająco wytrzymałe do codziennego użytku w standardowych testach. Czujniki serii 3442 są w szczególności polecane do badań próbek z drutów, materiałów arkuszowych i małych próbek o standardowej geometrii zgodnej z normami ASTM lub ISO. Ponadto czujniki te nadają się doskonale do zastosowań w testach zmęczeniowych prowadzonych zarówno w małych jak i wysokich częstotliwościach.
Dzięki niskiej wadze urządzenia – około 8 gram – ekstensometry serii 3442 charakteryzują się małym naciskiem oraz niskim momentem zginającym, wpływającym na kształt próbki. Cecha ta sprawia, że czujniki te są optymalnym wyborem do kontroli naprężenia w testach zmęczeniowych lub cyklicznych w wysokiej częstotliwości. Podwójne zabezpieczenia mechaniczne konstrukcji ekstensometrów 3442 zapewniają im duża wytrzymałość i niezawodność. Dzięki profilowi o wysokości jedynie 15,2 mm (podstawowy model) czujniki te z powodzeniem mieszczą się w ograniczonej przestrzeni, między uchwytami maszyn w których mocowane są małe próbki.
Urządzenia serii 3442 dostępne są z bazami pomiarowymi w przedziale od 3 mm do 50 mm. Konstrukcja ekstensometru zapewnia powtarzalne ustawienie podstawowej wartości bazy pomiarowej zgodnie z wymaganiami norm ASTM i ISO dla wszystkich oferowanych baz pomiarowych. Szybkie, proste i trwałe mocowanie do próbek umożliwiają zestawy par noży mocujących i uchwytów. Do każdego ekstensometru dołączone są wymienne zestawy do mocowań na próbkach płaskich oraz okrągłych. Ponadto uchwyty z drutu można demontować i realizować montaż do próbki za pomocą elastycznych taśm lub sprężyn. Urządzenia wyposażone są w element do podwieszania. Takie rozwiązanie zapewnia ochronę przed upadkiem czujnika oraz umożliwia zrównoważenie masy samego ekstensometru podczas badania delikatnych próbek.
Karta produktu 3442 PDF ZAPYTAJ O OFERTĘ – ODP. W 24H
Ekstensometr osiowy z długą bazą pomiarową model 3542L
- Klasa dokładności: 0,5 wg. ISO 9513, B-1 wg. ASTM E83
Ekstensometry typu 3542L są dedykowane do pomiarów odkształceń próbek o bazach pomiarowych 100 mm i dłuższych. Urządzenia tej grupy realizują pomiary małych wartości odkształceń próbek.
Konstrukcja z zdublowanym zabezpieczeniem mechanicznym sprawia, że czujniki typu 3542L są bardzo wytrzymałe i odporne na drgania. Ekstensometry są przeznaczone do testowania szerokiej gamy materiałów m.in. metali, tworzyw sztucznych, kompozytów i ceramiki. Do pomiarów próbek lub elementów konstrukcji z bazą pomiarową równą lub większą do 100 mm oraz oczekiwanym dużym odkształceniem dedykowany jest ekstensometr typu 3543.
Ekstensometry typu 3542L są standardowo wyposażone w zestaw do szybkiego mocowania tzw. „quick attach kit”, ułatwiający montaż na próbce testowej. Zestaw ten można zdemontować, umożliwiając mocowanie ekstensometru za pomocą sprężyn lub gumek. Do testów próbek o długości bazy pomiarowej mniejszej niż 100 mm rekomendowany jest ekstensometr typu 3542.
Karta produktu 3542L PDF ZAPYTAJ O OFERTĘ – ODP. W 24H
Ekstensometr osiowy zwiększonej wytrzymałości do testów dużych odkształceń model 3543
- Klasa dokładności: B-2 wg. ASTM E83
Ekstensometry typu 3543 dostępne są w konfiguracjach z bazą pomiarową 50 mm i większą oraz z zakresem pomiarowym do 100 mm. Jest to unikalnie zaprojektowane urządzenie pomiarowe, które może pozostać na próbce do momentu jej pęknięcia zapewniając jednocześnie pomiar względnie dużego wartościowo odkształcenia. Ekstensometry mają szerokie zastosowanie do badań próbek lub elementów konstrukcji o wyjątkowo długich bazach pomiarowych, nawet do 600 mm. W szczególności nadają się do testów stalowych prętów zbrojeniowych, spawanych połączeń oraz drutów.
Ekstensometry typu 3543 dowiodły swojej niezawodności w najbardziej wymagających warunkach testowych. Model ten został zaprojektowany, aby przetrwać testy w których standardowe ekstensometry osiowe nie mogłyby być użyte. Po pęknięciu próbki lub przekroczeniu nominalnego zakresu pomiarowego, czujnik rozdziela się samoczynnie na dwie części. Zapobiega to trwałemu uszkodzeniu korpusu modułu pomiarowego ekstensometru. Podczas testu zrywania próbki górna połowa ekstensometru wysuwa się z głównego korpusu. Pomiar realizowany jest przez stożkowe belki powodujące ugięcia tensometrów w korpusie urządzenia. Wielkość ugięcia przekłada się na mierzoną wartość odkształcenia. Tak unikalna konstrukcja pozwala na pomiary przy długich zakresach pomiarowych. Jednocześnie zachowana została kompatybilność z elektroniką dedykowaną do standardowych ekstensometrów z mostkiem tensometrycznym. Czujniki typu 3543 charakteryzują się wysoką dokładnością, niską wagą, dużą wytrzymałością oraz małym naciskiem roboczym na próbkę. Ekstensometry tego typu mogą pracować tylko w próbach rozciągania i zrywania próbki.
Mocowanie do próbki zapewniają noże wykonane z hartowanej stali narzędziowej. Standardowy system szybkiego mocowania umożliwia używanie ekstensometru na próbkach płaskich o przekroju o wymiarach do 12 x 31 mm lub na okrągłych o średnicy do 25 mm. Dostępne są opcjonalne systemy mocowań do próbek z przekrojami o większych rozmiarach. W przypadku badań próbek o dużych bazach pomiarowych, ale oczekiwanych małych odkształceniach rekomendowany jest model 3542L.
Karta produktu 3543 PDF ZAPYTAJ O OFERTĘ – ODP. W 24H
Ekstensometr osiowy uśredniający model 3442AVG
- Zastosowania do badań wg. norm: ASTM E111, ISO 527, ASTM D3039, ASTM E9
- Klasa dokładności: 0,5 wg. ISO 9513, B-1 wg. ASTM E83
Ekstensometry typu 3442AVG realizują pomiary odkształcenia próbki wzdłuż jej dwóch przeciwległych krawędzi i podają uśrednioną wartość obu tych wyników. Czujniki tego typu charakteryzują się automatycznym ustawieniem długości bazy pomiarowej.
Model 3442AVG został zoptymalizowany do prowadzenia szczególnie dokładnych testów rozciągania i ściskania. Podczas pomiaru naprężenia osiowego urządzenie wyznacza jednocześnie odkształcenia po przeciwnych stronach próbki, aby uśrednić jej niewspółosiowość. Funkcjonalność taka jest przydatna także do pomiarów modułu Younga zgodnie z normą ASTM E111, właściwości materiałów kompozytowych zgodnie z normami ISO 527 i ASTM D3039 oraz ściskania metali zgodnie z normą ASTM E9. Ekstensometr model 3442AVG ma kompaktowe wymiary, jest lekki i może być używany w testach większości typów materiałów, aż do momentu pęknięcia próbki.
Ekstensometr model 3442AVG automatycznie ustawia długość bazy pomiarowej po zamocowaniu go na próbce. Funkcja ta zwiększa powtarzalność badań, zmniejsza liczbę błędów operatora i oszczędza czas.
Sygnał wyjściowy modelu 3442AVG może być skonfigurowany na dwa sposoby:
- pojedyncze wyjście podające sygnał odpowiadający uśrednionemu odkształceniu rejestrowanemu na obu przeciwległych krawędziach próbki (rozwiązanie dla kontrolerów z jedną kartą akwizycji danych)
- dwa wyjścia podające oddzielne sygnały pomiaru odkształcenia na obu krawędziach próbki do oddzielnych kart kontrolera maszyny
Konfiguracja z dwoma kanałami wyjściowymi może być przydatna do pomiarów niejednorodności odkształcenia zginanych próbek, która jest spowodowana najczęściej ich niewspółosiowością lub niedoskonałościami obróbki.
Niewielkie rozmiary ekstensometru 3442AVG powodują, że nie jest kompatybilny z ekstensometrami poprzecznymi. Aby zmierzyć współczynnik Poissona, model 3442AVG może być używany w konfiguracji z np. poprzecznie przyklejonym do próbki klasycznym tensometrem. Do pomiaru współczynnika Poissona rekomendowane są ekstensometry dwuosiowe serii 3560BIA lub para oddzielnych czujników: liniowego i poprzecznego np. modele 3542 i 3575.
Karta produktu 3442AVG PDF ZAPYTAJ O OFERTĘ – ODP. W 24H
Ekstensometr osiowy do testów bardzo dużych odkształceń model 3800
- Zastosowania do badań wg. normy: ASTM D412
- Dokładność: + 1 mm, Rozdzielczość: 0,2 mm w całym zakresie pomiarowym
Ekstensometry serii 3800, tzw. „długodrogowe” zostały zaprojektowane do testowania tworzyw sztucznych, gumy oraz elastomerów. Unikalna konstrukcja modelu 3800 umożliwia prowadzenie badań przy bardzo dużych odkształceniach, aż do momentu zerwania próbki, jednocześnie przy minimalnej interakcji samego czujnika z badanym materiałem.
Podczas testu główny korpus ekstensometru jest nieruchomo osadzony na wsporniku z podstawą magnetyczną mocowaną np. do płyty maszyny wytrzymałościowej. Wraz z odkształcającą się próbką poruszają się przytwierdzone do niej małe głowice pomiarowe. Wpływ mocowania głowic pomiarowych do próbki jest pomijalny – realizowane jest to za pomocą bardzo delikatnych zacisków.
Moduł pomiarowy ekstensometrów serii 3800 zbudowany jest z użyciem potencjometrów o niskim współczynniki tarcia. Zarówno prąd wejściowy jak i sygnał wyjściowy jest zbliżony charakterystyką do sygnału typowego mostka tensometrycznego z czułością 2-4 mV/V. Model 3800 może być więc używany z praktycznie każdą elektroniką kondycjonującą sygnał przeznaczoną do ekstensometrów tensometrycznych. W przypadku starszych systemów lub pozbawionych wymaganej elektroniki Epsilon zapewnia dodatkowe rozwiązania do kondycjonowania sygnału pomiarowego.
Karta produktu 3800 PDF ZAPYTAJ O OFERTĘ – ODP. W 24H
Ekstensometry osiowe wysokotemperaturowe
Dwa modele ekstensometrów osiowych do różnorodnych testów prowadzonych w wysokich temperaturach
Ekstensometr osiowy „samonośny”, temp. pracy do 1200 °C model 3448
- Klasa dokładności: 0,5 wg. ISO 9513, B-1 wg. ASTM E83
Model ekstensometru 3448 może być stosowany w systemach pomiarowych z piecami lub w systemach z indukcyjnym podgrzewaniem próbki. Czujnik jest mocowany bezpośrednio na próbce przed jej podgrzaniem. Prosta konstrukcja umożliwia prowadzenie różnorodnych testów wytrzymałościowych.
Ekstensometry serii 3448 zostały opracowane do wysokotemperaturowych testów materiałów takich jak metale, ceramika lub kompozyty. Tzw. „samonośne” mocowanie czujnika na próbce realizowane jest przez zastosowanie lekkich, elastycznych cięgien wykonanych z włókien ceramicznych. Urządzenie nie wymaga użycia żadnego dodatkowego wspornika zewnętrznego, a obciążenie boczne próbki testowej jest bardzo małe z powodu niewielkiej wagi samego ekstensometru. Model 3448 pasuje bez modyfikacji do większości pieców dzielonych lub z bocznym okienkiem na ekstensometr. W przypadku indukcyjnego podgrzewania próbki zarówno mocujące jak i pomiarowe elementy modelu 3448 mieszczą się pomiędzy cewkami systemu grzewczego.
Wyposażenie ekstensometrów serii 3448 w promiennikowe osłony termiczne oraz zestaw konwekcyjnych żeber chłodzących pozwala na stosowanie tego modelu do badań próbek w temperaturach do 1200 °C bez dodatkowego układu chłodzenia. W przypadku dłużej trwających testów, wymaganej najwyższej dokładności lub pomiarów bardzo małych odkształceń zalecane jest jednak zastosowanie opcjonalnego wentylatora chłodzącego. Zwiększa on stabilność pracy czujnika w najwyższych temperaturach. Wentylator mocowany jest na statywie z podstawą magnetyczna, dzięki czemu można go ustawić w dowolnym, najbardziej dogodnym miejscu w pobliżu ekstensometru. Chłodzenie za pomocą wentylatora nie jest potrzebne w przypadku indukcyjnego podgrzewania próbki. Elementami pomiarowymi ekstensometru, stykającymi się z powierzchnią próbki, są pręty ceramiczne wykonane z tlenku glinu. Długość tych prętów oraz konfigurację czujnika dobiera się indywidualnie do geometrii pieca lub cewki grzewczej. Końcówki prętów pomiarowych przygotowuje się do konkretnej próbki i planowanego badania, dostępne są on w formie stożkowej, płaskiego ostrza oraz ostra w kształcie litery V.
Ekstensometr model 3448 można stosować do pomiarów rozciągania i ściskania próbek oraz w testach cyklicznych. Do badań z wymaganą bieżącą kontrolą odkształcenia lub wysokiej dokładności podczas cyklicznych testów zmęczeniowych zalecane są modele 3549 lub 7650A.
Karta produktu 3448 PDF ZAPYTAJ O OFERTĘ – ODP. W 24H
Ekstensometr dosuwany do próbki, temp. pracy do 1600 °C model 3549
- Zastosowania do badań wg. norm z kontrolą odkształcenia: ISO 6892, ISO 12106, ASTM E21, ASTM E606
- Klasa dokładności: 0,5 wg. ISO 9513, B-1 wg. ASTM E83
Pomiar z wykorzystaniem ekstensometrów serii 3549 realizowany jest przez dosunięcie prętów pomiarowych czujnika bezpośrednio do umieszczonej w piecu i podgrzanej już do temperatury badania próbki. Ekstensometry modelu 3549 charakteryzują się niską wrażliwością na drgania i nadają się nie tylko do prowadzenia standardowych prób rozciągania, ale także do stosowania w bardziej zaawansowanych testach.
Model 3549 jest jednym z najbardziej zaawansowanych ekstensometrów specjalistycznych. Został zaprojektowany tak, aby spełniać rygorystyczne wymagania badań z kontrolowanym odkształceniem zgodnie z normami ISO 6892, ISO 12106, ASTM E21 i ASTM E606. Projektując ten czujnik Epsilon wprowadził wiele innowacyjnych rozwiązań. Znacznie ułatwiają one realizację statycznych prób rozciągania, badań zmęczeniowych długoterminowych lub testów pełzania z małą częstotliwością. W przypadku wszystkich tych testów spełniony jest warunek dużej dokładności przy pomiarach małych odkształceń.
Specjalna konstrukcja tego modelu ekstensometru powoduje zmniejszeniu wpływ drgań typowych dla środowiska laboratoryjnego oraz szumów lub dryfu termicznego. Urządzenie ma możliwość precyzyjnego ustawienia siły nacisku prętów pomiarowych na powierzchnię badanej próbki. Pozwala to na uzyskanie równomiernej i powtarzalnej siły nacisku, ograniczając wywołane tym czynnikiem błędy.
Wartość bazy pomiarowej modelu 3549 jest ustawiana automatycznie przed dosunięciem prętów pomiarowych do próbki. Jest to realizowane w docelowej temperaturze testu po osiągnięciu przez próbkę równowagi termicznej. Szybkie mocowanie do próbki pozwala na stosowane modelu 3549 w systemach karuzelowych do szybkich testów w wysokich temperaturach.
Korpus ekstensometru z modułem pomiarowym oraz prętami pomiarowymi dosuwany i odsuwany jest od próbki na specjalnej szynie. Szyna ta mocowana jest do indywidualnie zaprojektowanego dla konkretnego pieca lub maszyny wytrzymałościowej stelażu. Istnieje kilka dostępnych projektów stelaży mocujących do adaptacji w zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika.
Model 3549 jest przeznaczony do użytku z piecami dzielonymi lub z okienkiem na pręty ekstensometru oraz z indukcyjnymi systemami nagrzewania próbek. W przypadku planowanych dłużej trwających badań, prowadzonych w wyższych temperaturach rekomendowane jest stosowanie chłodzenia modułu pomiarowego ekstensometru cieczą. Ekstensometry serii 3549 mają przygotowane w tym celu odpowiednie przyłącza pasujące do dostarczanego opcjonalnie systemu chłodzenia EPS170. Wersja -ST ekstensometru, przystosowana do maksymalnej temperatury badania 1200 °C, jest dostarczana z prętami pomiarowymi z tlenku glinu. Druga opcja -HT (High Temperature) pozwala na badania w temperaturze do 1600 °C i jest dostarczana z prętami z węglika krzemu klasy alfa. Długość prętów pomiarowych jest dobierana i wykonywana indywidualnie w zależności od geometrii pieca i maszyny wytrzymałościowej użytkownika.